Robert Lewandowski i jego przygoda z judo

Drogi do chwały nie zawsze są proste. Czasami musisz robić rzeczy, których nie chcesz lub, co gorsza, nie rozumiesz. Ale kiedy kawałki mozaiki w końcu ułożą się w harmonijną całość, a prawda zatriumfuje, wtedy pojawiają się wspaniali sportowcy, tacy jak Robert Lewandowski.

Napisał: Pedro Lasuen 25. stycznia 2022
Zdjęcie: Nicolas Messner

Na zdjęciu: Pierwszy z prawej Antoni Zajkowski, drugi z prawej Krzysztof Lewandowski.

Robert Lewandowski – najlepszy piłkarz na świecie

Wszyscy dziś znają Roberta Lewandowskiego, słyszeli o nim nawet ci, których piłka nożna nie interesuje. To 33-letni Polak, grający w Bayernie Monachium, wspaniały napastnik, który w tym roku został wybrany Piłkarzem Roku FIFA lub, mówiąc bardziej popularnie, najlepszym piłkarzem na świecie.

Więc powiesz “ok, bardzo dobrze, i co z tego?”
Okazuje się, że Lewandowski nie mógł grać w piłkę w dzieciństwie, bo jego ojciec miał inny plan i wiedział bardzo dobrze co robi.

Krzysztof Lewandowski – mistrz Europy w judo

Krzysztof Lewandowski był mistrzem Europy juniorów nie w piłce nożnej, ale w judo, a następnie został nauczycielem WF w szkole. O wielu sprawach, takich jak: znaczenie odpowiedniego przygotowania w celu uniknięcia kontuzji, lepsze poruszanie się, kontrolowanie swojego ciała, wiedział lepiej niż inni. Krzysztof Lewandowski wiedział o tym, ponieważ w judo oprócz wielu innych rzeczy, chodzi o równowagę i precyzję. Znamy wielu elitarnych sportowców; niektórzy byli i są nawet autentycznymi legendami sportu, którzy pukali do drzwi dojo, aby poprawić swoje wyniki. Oszczędzimy ci nazwisk, może kiedy indziej, ponieważ ta historia jest historią Roberta Lewandowskiego.

Koordynacja i motoryka

Mamy więc ojca, który chciał wyposażyć swojego syna w podstawowe umiejętności, żeby lepiej się poruszał, żeby nauczył się padać bez kontuzji, żeby miał także przewagę nad przeciwnikami. Robert o tym nie wiedział, był za młody, żeby to zrozumieć, i myślał tylko o piłce nożnej, jak wyznał w niedawnym filmie dokumentalnym.

„Mój ojciec powiedział mi, że muszę spróbować innych sportów”. Nie powiedział nic więcej. W ten sposób ojciec i syn trenowali na tatami, a ponieważ ojciec był znacznie wyższy od Roberta, syn nauczył się podstaw walki w parterze, a także jak uciekać przed większym i silniejszym przeciwnikiem, jak robić uniki i jak się bronić.

Robert Lewandowski – początki z piłką

Kiedy jego ojciec uznał, że Robert jest gotowy, dał mu pozwolenie na grę w piłkę nożną. Reszta jest dobrze znana; Robert Lewandowski zaczął świetnie grać w Bundeslidze, zachwycił Borussię Dortmund, a dziś jest gwiazdą Bayernu. Jest także dumnym kapitanem reprezentacji Polski.

Jego ojciec zmarł na krótko przed tym, jak Robert został zawodowym piłkarzem. Genialny strateg, który doskonalił wrodzone cechy syna, miał rację, chociaż nie dane było mu zobaczyć, kim stał się jego syn. Robert nie widzi tego w ten sposób, ponieważ myśli, że jego ojciec patrzy na niego z góry, gdziekolwiek jest.

Dar judo dla piłki nożnej

Prawdopodobnie judo straciło ogromny talent, za to piłka nożna zyskała inteligentnego, eleganckiego, zaciekłego i zabójczo skutecznego zawodnika. Możliwe jednak, że ostatecznie wygrali wszyscy. Patrząc na wizjonerskiego ojca, wybitnie uzdolnionego syna, obdarzonego talentem sportowym, którego brakuje innym, może zasadny jest pogląd, że Robert Lewandowski był darem judo dla piłki nożnej.